Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Anket

Warning: include(anket/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/omnwebco/yonsigorta.com/inc/anket.php on line 16

Warning: include(anket/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/omnwebco/yonsigorta.com/inc/anket.php on line 16

Warning: include(): Failed opening 'anket/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/omnwebco/yonsigorta.com/inc/anket.php on line 16

Dask

 

Dask Nedir?

Açılımı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan Dask, en basit tanımıyla, deprem nedeniyle oluşabilecek hasarlara karşı maddi güvencedir. Son dönemlerde ülkemizin farklı bölgelerinde, şiddeti değişen depremlerin yaşanması sonucunda deprem sigortası yaptırmak yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Deprem sigortasıyla, yangına bağlı olarak oluşabilecek patlama, yer kayması, tsunami ve yangın gibi hasarı büyük tehlikeler maddi güvence altına alınmış olur.

Deprem Sigortası Nedir ve Amaçları Nelerdir?

Ülkemiz, iklimi, bitki örtüsü, yer şekilleri ve jeolojik konumu nedeniyle doğal afetler açısından risk altındadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu açıklanan istatistiklerde, en sık görülen ve en fazla hasara neden doğal afet de depremdir. Bunun için deprem sigortası yaptırmak, binaları oluşabilecek hasarlara karşı koruma altına almak demektir. Depremin sebep olduğu hasarlar düşünüldüğünde, deprem sigortasının yasal bir zorunluluk olmasında da öte hayati bir gereklilik olduğu unutulmamalıdır.

Deprem sigortasının amaçları;

> Binaları deprem riskine karşı somut güvence altına almak

> Kentleşmenin, daha güvenli ve sağlıklı şekilde yapılmasını sağlamak

> Deprem durumunda devletin giderlerini en aza düşürmek

> Sigortanın, güvenli yapılaşma için önemli bir araç olduğu bilincinin yayılması

> Toplumda paylaşma, dayanışmanın yaygınlaşması şeklinde sıralanmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası, deprem sırasında oluşabilecek patlama, yer kayması ve yangın felaketlerinin sebep olacağı maddi hasarı doğrudan teminat altına almaktadır. Sigorta, oluşan hasarı poliçe kapsamına bağlı olarak karşılar.

Depremden sonra bina, kısmen ya da tamamen hasar görse de, maddi olarak güvence altındadır. Zorunlu deprem sigortası, binaların temellerinden başlayarak ana duvarları, bahçe duvarları, ortak duvarlar, merdivenler, istinat duvarları, asansörler, çatılar, bacalar ve koridorlar olmak üzere tüm bölümlerde oluşacak hasarı poliçe kapsamına göre karşılamaktadır.

Enkaz kaldırma, vefat, kâr kaybı zararları ve manevi tazminat olayları, zorunlu deprem sigortası kapsamına girmemektedir.

Zorunlu deprem sigortası, isim, adres, kimlik numarası, telefon numarası, tapu bilgileri, binanın inşa tarihi, kat sayısı, yapı tarzı, yüz ölçümü, hasar durumu ve açık adres bilgileri sigorta şirketine verilmek kaydıyla yaptırılır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu, binaların metrekare birim ücretine göre prim belirler. Ödenecek primler, binanın hasar durumu ve bulunduğu bölgenin deprem riskine karşı farklılık göstermektedir.

Zorunlu deprem sigortası, bir yıl geçerli olup primlerin, her yıl belirlenen miktarda ödenmesi gerekmektedir. Olası bir depreme karşı maddi açıdan güvence altında olunacağı düşünüldüğünde, sigorta priminin pek de önemli olmadığı görülmektedir

Site İçi Arama
Haber ve Duyurular
Yön Sigorta
Tarih: 20/06/2020
Yön Sigorta  hizmetinizde Bütçenize uygun tüm sigorta branşlarında alt... Devamını oku...

   Tüm haberler
İstatistikler
Toplam: 55598
Aktif: 2
Bugün: 3
Dün: 16
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: SYSTEM 2000 Bilişim-Danışmanlık